Bár rengeteg leírás található erről a világhálón, a többség sajnos még jobban összekeveri a technikában nem annyira járatos embereket, éppen ezért most úgy határoztunk, hogy megpróbáljuk konyhanyelven leírni és elmagyarázni nektek az IP-szabványok jelentését. Lássuk a lényeget!
Az IP-védettség röviden és tömören azt jelenti, hogy az adott eszköz, esetünkben az okostelefon mekkora védelmet élvez a porral és a vízzel szemben. Mivel ennek a védelemnek a szintje eltérő lehet, ezért a szakemberek kitaláltak rá egy szabványt. Ez lett az IP-szabvány, amihez megálmodtak egy számrendszert is, mely a racionalitás talaján maradva csökkenő vagy emelkedő értékeket mutathat annak függvényében, hogy az adott készülék mennyire ellenálló az említett dolgokkal szemben.
Az IP-szám értelmezése
Az IP-védettséget jellemző értéket a következő formában adhatjuk meg: IP69 - mely jelölést jelenleg a legjobban védett készülékek kaphatják meg. Ebből az IP a mértékegység jelzője, és míg az első számjegy az idegen anyagok elleni védelmet prezentálja, addig a második minden esetben a vízállóság mértékét mutatja meg. Amennyiben valamelyik szám helyén egy X-et találunk, abból azt olvashatjuk le, hogy az adott termék nem lett tesztelve a védelem tekintetében, de nem jelenti azt, hogy ne bírná a vizet vagy a port. Jellemzően ma már ritkán találkozni ilyennel, de előfordulhat!
Az IP-védelem jelzésének első számjegye tehát az idegen anyagok elleni védelmet jelöli. Lássuk, hogy az egyes számjegyek mit jelenthetnek:
0: nincs védelem
1: védelem az 50 milliméternél nagyobb szilárd testektől
2: védelem a 12 és fél milliméternél nagyobb szilárd testektől
3: védelem a 2 és fél milliméternél nagyobb szilárd testektől
4: védelem az 1 milliméternél nagyobb szilárd testektől
5: korlátozott védelem a por behatolása ellen
6: teljes védelem a por behatolása ellen
A második számjegy jelentése
Az IP-védelem jelzésének második számjegyével a vízállóság mértékét tudják jelölni a gyártók. Ebben az esetben a számlista 0-tól 9-ig terjed. Lássuk az egyes számok jelentését:
0: nincs védelem
1: védelem a függőlegesen csepegő víztől
2: védelem a függőlegesen + 15 fokos dőlés mentén csepegő víztől
3: védelem a függőlegesen + 60 fokos dőlés mentén csepegő víztől
4: védelem bármilyen irányú vízfröccsenéstől
5: védelem bármilyen irányú vízsugártól
6: védelem (a készülék belsejébe hatoló) bármilyen irányú vízsugártól
7: védelem a vízbe merítéstől maximum 30 percig és 0,15 m - 1 m közötti mélységig
8: teljes védelem a víztől és a vízbe merítéstől a gyártó által meghatározott ideig és mélységig
9: fokozott védelem a víztől és a vízbe merítéstől nagynyomású tisztítás esetén is
A 7-es esetében a gyártói teszt 30 percig tart, azonban általában ennél jelentősen tovább bírják a készülékek még a 7-es besorolás esetén is. A 8-as esetében jellemzően 1 m - 3 m közötti vízmélységről beszélhetünk.