A 2018-ban indult széria gyorsan a stratégiai műfaj egyik kiemelkedő darabjává vált. A Frostpunk világát egy katasztrofális jégkorszak uralja, amelyben a túlélésért küzdő emberek sorsát irányíthatjuk. A történetet mély társadalmi és morális dilemmák szövik át, miközben a játékos feladata, hogy városokat építsen és irányítson az extrém hideg és a fogyatkozó erőforrások szorításában. A feszült döntések és a kihívások teszik igazán emlékezetessé a Frostpunk élményét, amit most már mobilon is élvezhetünk.
A Com2uS által fejlesztett játék már az első pillanatokban magával ragad, köszönhetően a képregényszerű átvezetőknek, amelyek hatásosan festik le a fagyos világ kilátástalanságát. A Frostpunk: Beyond the Ice elején a kör alakú falunkat kell fokozatosan fejlesztenünk, aminek a közepén fontos szerepe van a meleget biztosító generátornak. Többek között építenünk kell szénbányát, különböző üzemeket, valamint folyamatosan bővítenünk kell az embereink lakóhelyeit. Ez utóbbi kiemelten fontos, mert minél népesebb a falunk annál gyorsabban halad a fejlődés is.
A Frostpunk: Beyond the Ice legnagyobb erőssége a látványvilág. Nagyszerűen néz ki a játék. A mély hó és a központi generátor meleg, narancssárga fénye remekül mutat a telefon képernyőjén, és a szabadon mozgatható kamerának köszönhetően bármilyen nézetből megcsodálhatjuk a kis fagyos birodalmunkat. A részletek is jól kidolgozták, a munkásaink lassan gázolnak a mély hóban, ösvényeket taposva a felfedezett új erőforrásokhoz, illetve a menük grafikái is gyönyörűek és jól illeszkednek a játék hangulatához.
Az eredeti Frostpunk-hoz képest a mobilos verzióban nincs lehetőség arra, hogy a dermesztő városunk kormányzási filozófiáját alakítsuk. Minden kizárólag az erőforrások gyűjtögetésére fókuszál, így másra nem igazán van lehetőség. Az, hogy az emberek hogyan élnek a falunkban, nem igazán szempont, ami számít, az leginkább a lakosság mérete.
Na és persze az, hogy milyen gyorsan tudunk szenet, fát, valamint különböző késztermékeket előállítani, amelyeket az építéshez kellenek. Így ebből a szempontból egy eléggé leegyszerűsített verziót kaptunk mobilra. Az állandó feladatok és a közelgő katasztrófa árnyékában egy idő után inkább munkának, mint szórakozásnak érződik.
Néhány óra játék után arra kellett rájönnöm, hogy a Com2uS fejlesztőcsapata egy újabb üres mobilos városépítővé alakította a Frostpunkot, ahol csak az időzítők lecsengését kell nézni. Más hasonló játékokhoz képest annyival jobb a helyzet, hogy kevésbé tolakodó a mikrotranzakció, de aki nagyon türelmetlen és haladni akar, az itt is szép összegeket költhet el. Sajnos a költekezést sokszor az arcunkba is tolja a játék, de szerintem anélkül is nagyjából élvezhető marad a mobilos verzió.
Ennek ellenére a játék mindig ad valamit, amivel elfoglalhatjuk magunkat. Folyamatosan érkeznek kisebb-nagyobb küldetések, az erőforrások pedig egyre fogyatkoznak, így újakat kell begyűjtenünk vagy további létesítményeket kell építeni. Bár városmenedzsmentről van szó, a hideg sosem szűnik meg, és miközben összegyűjtjük a szükségeseket a fejlődéshez, az embereink éheznek. Vannak feladatok, amelyeket automatizálással megoldhatunk, de a fontos dolgok nem történnek meg nélkülünk.
A Frostpunk: Beyond the Ice az eredeti szériához képest leegyszerűsített élményt nyújt, de az elején a hangulat és a látványvilág biztosan magával ragadja a játékosokat. Kevés mobilos stratégiai játék van, amely ilyen szép és részletes világot kínál, így sokan elnézőek lesznek a játékmenet hibáival szemben. Bár a mélység és a morális dilemmák jelentősen csökkentek, a fagyos táj látványa kárpótlást nyújthat.
A Frostpunk: Beyond the Ice letöltése itt: Google Play | iOS App Store