Hogy mégis mi tud meghibásodni egy okostelefon esetében, ha nagy meleg van, esetleg elázik? Egyáltalán mire kell odafigyelnünk ilyenkor? Ennek jártunk utána az alábbiakban, és gyűjtöttük össze a legfontosabb részleteket, melyek a téma kapcsán fontosak lehetnek. Lássuk!
A napfény és a folyadékkristályos kijelzők mindennek tekinthetők csak éppen barátoknak nem. Olyannyira igaz mindez, hogy ha telefonunkat közvetlen napfénynek tesszük ki, akkor a kinti hőmérséklet függvényében elegendő alig egy-két óra ahhoz, hogy annak a kijelző lássa a kárát. Először legfeljebb fakó foltok jelentkezhetnek, majd később a folyadékkristály teljesen elfolyhat - az apró cellák repednek meg ilyenkor -, aminek köszönhetően az egész elfolyik és olvashatatlanná válik. Ezért se hagyjuk közvetlen napfényen készülékeinket!
2. A hőtágulás károsíthatja az áramköröket
A nagy meleg hatására okostelefonunkban úgynevezett hőtágulási jelenségek zajlanak le. Bár a modern készülékek bizonyos mértékben fel vannak készítve az efféle hőmérséklet-ingadozásokra, ellenben egy forró nyári napot garantáltan egyik sem bír ki komolyabb
meghibásodás nélkül. Hogy mi fordulhat elő ilyenkor? A kijelző meghibásodásán felül kontakthibák alakulhatnak ki az áramkörökben, sőt zárlatok is keletkezhetnek, amivel akár teljesen elszállhat a telefon alaplapja vagy más egyéb hardverei.
3. A tűzveszélyes akkumulátor
Bizonyára mindenki érezte már nagy melegben, hogy egyszerű telefonálás vagy Facebookozás hatására is mennyire fel tudnak melegedni az okostelefonok. Ezt a hőtermelést rendszerint az akkumulátorok idézik elő, és bár a legtöbb gyártó változatos biztonsági megoldásokat dolgozott ki erre az esetre, azért azt egyetlen telefon sem fogja kibírni, ha például a tűző napon hagyjuk. Ennek a következménye a kigyulladó, felrobbanó vagy elfüstölő akkumulátor is lehet, ami elég ciki dolgokat tud produkálni, ha például egy autóban történik, például egy szélvédő mögött hagyott telefonnal, amitől akár az egész gépjármű is kigyulladhat.
Bár manapság egyre több okostelefont vízállónak reklámoznak, azonban ennek sajnos a fele sem igaz, éppen ezért nagy figyelmet kell fordítanunk arra is, hogy zivatarok idején odafigyeljünk a készülékünkre. Ha nagyon esik, inkább ne mozduljunk ki, vagy csavarjuk be egy zacskóba a mobilt, mert sok esetben egy-két rossz helyre tévedő esőcsepp is hatalmas galibát okozhat a réseken át. Ezek olyan súlyos zárlatot idézhetnek elő, amelyek akár teljes egészében tönkretehetik a telefont.
Az IP67-es szabvánnyal például bár sok gyártó menőzik, azt azonban kevesen híresztelik, hogy ez csak egyfajta irányadó jelölés, de könnyen lehet, hogy már egy-két csepp is tényleg tönkreteheti működését. Pláne, ha az esőcseppek pára formájában maradnak meg a készülék belsejében. Ha tehát esik az eső, mindig zárt helyre tegyük a telefont, és ha netán nincs más megoldás, inkább kapcsoljuk ki, és egy alapos szárítás után próbálkozzunk csak újra a visszakapcsolással.