Az átkapcsolásra 2023 december 31-ig van minden Stadia kontroller tulajdonosnak lehetősége, utána az eszköz csak papírnehezéknek lesz jó, ezért mihamarabb érdemes megtenni az alábbi lépéseket! Fontos megemlíteni, hogy az alábbi útmutató a Google leírása alapján készült - éppen ezért hivatalos és megbízható -, amihez a saját tapasztalataimat is hozzáadtam, hogy mindenki elkerülje az esetleges buktatókat (bár ilyen nem nagyon van).
Az is nagyon fontos, hogy ha egyszer átkapcsoltunk Bluetooth módba, visszakapcsolás már nem lehetségs Wi-Fi módba, de mivel a szolgáltatás soha többé nem fog működni, így ez lényegtelen - ráadásul USB-módban továbbra is mindennel működik majd. Az átkapcsoláshoz szükséges műveleteket én Maces és iPad-es, iPhone-os környezetben hajtottam végre, de nyilvánvalóan Windowson, Linuxon, valamint Androidos eszközökön is teljesen ugyanez a metódus. De nézzük is akkor sorban a lépéseket!
Az első és legfontosabb, hogy teljesen töltsük fel a kontrollert, nehogy egy lemerűlő aksi miatt szakadjon meg a művelet, ezzel akár véglegesen el is esve a lehetőségtől, hogy valaha is használjuk azt. Feltétlenül szükségünk lesz még egy Google Chrome-ra, a többi böngészővel nem hajlandó "szóba állni" az eszköz - ehhez minimum a Chrome 108-ra vagy újabb verzióra lesz szükségünk.
A verziószámot a Google Chrome > Google Chrome névjegye menüpontban találjuk meg, vagy a böngésző címsorába kell pepötyögni a chrome://settings/help címet. A bejövő oldalon hasonló ablakot kell látnunk, esetemben a 119-es verzió fut a gépen.
Ezután indulhat az átkapcsolás: ehhez USB kábellel össze kell csatlakoztatni a kontrollert a számítógéppel és a stadia.google.com/controller/index_hu.html oldalról elindulva az "Átkapcsolás Bluetooth módba" gombra kattintani. Itt két lehetőségünk lesz, először az "Átkapcsolás Bluetooth módba" ablakban (ez a bal oldali ablak) kattintsunk az "Indítás" lehetőségre.
Ekkor kéri a böngésző hogy csatlakoztassuk a kontrollert, ha ez megtörtént (és az eszköz fel is van töltve), akkor a "Tovább" lehetőségre kell kattintani. Ezzel elindul a folyamat, amelyen értelemszerűen végig kell menni, az oldal folyamatosan tájékoztat, mi a következő lépés.
Elsőként a kontroller ellenőrzése fog következni, ehhez a "Chrome engedélyezése az ellenőrzéshez" lehetőségre kell kattintani, aminek hatására a csatlakoztatott Stadia kontrollert azonosítja az oldal. Egy felugró ablakban ki kell választani a kontrollerünket, majd a "Csatlakozás" gombra klikkelni. Ha minden rendben, zöld pipát kapunk.
A következő lépés a kontroller feloldása lesz: húzzuk le az USB-ről, a kontroller most kikapcsol. Most ismét vissza kell dugni, de úgy, hogy a három pontot tartalmazó gombot (a bal irányítókar fölött) nyomva tartjuk közben. Ha megtörtént a kábel újracsatlakoztatása, négy gombot kell egyszerre lenyomni, ez a három pontos plusz az alatta lévőt, valamint az A és Y gombokat.
Ha ez megtörtént, léphetünk a következő oldalra. Itt a legfrissebb szoftvert fogja letölteni a rendszer. A csatlakozási mód hasonló mint az első lépésnél, annyi különbséggel, hogy ha rendesen mentünk végig az előző pontokon, a kontrollernek más lesz a neve. Kijelöljük, csatlakozunk, letöltődik a legfrissebb szoftver.
Az utolsó lépés maga a Bluetooth szoftver frissítése a kontrolleren. Ugyanúgy ahogy az előbb, ki kell választanunk a kontrollert egy felugró ablakban a "Telepítés engedélyezése a Chrome számára" lehetőségre klikkelve. A csatlakoztatott eszköz neve most ismét változott, ha minden igaz, "USB COMPOSITE DEVICE" lesz a listában, amihez csatlakoznunk kell.
A telepítés nagyjából fél percet vesz igénybe, és ha készen van, a kontroller rezeg egyet, valamint tájékoztat is minket a böngésző, hogy elkészültünk.
Kész is vagyunk! Mostantól a Stadia kontroller minden Bluetooth eszközzel működik, legyen az Androidos tablet, telefon, iOS-es tabelt, telefon, Apple TV vagy Android tv, PC vagy Mac. A Steam és Epic biztosan együttműködik, ezekben teszteltem, illetve a felsorolt eszközökön is.
Ezután ha használni akarjuk valamilyen platformon, ahhoz párosítanunk kell a kontrollert. Ezt úgy tudjuk megtenni, hogy bekapcsolás után (narancssárga színnel világít a Stadia gomb) az Y és a Stadia gombot lenyomva kell tartani 2 másodpercig, ezután a kontroller kereshető a Bluetooth képes eszközök számára. Ezután bekapcsoláskor mindig a legutolsó aktív eszközhöz fog kapcsolódni a kontroller, de természetesen bármikor csatlakoztatható máshoz is.
Ha elsőre nem akar működni rendesen, pedig csatlakozott, akkor kell egy Bluetooth ki-be kapcsolás az használt eszközön és utána menni fog.
December 31 után nincs lehetőség az átváltásra, így eddig az időpontig ezt mindenképp meg kell tenni. Ahogy még az utolsó napokon érdemes rákeresni a frissítésekre is, hátha érkezik még új szoftver. Ezt ugyanarról az oldalról kiindulva tudjuk megtenni, ahol az átkapcsolást csináltuk, azonban most a stadia.google.com/controller/index_hu.html oldalról elindulva az "Átkapcsolás Bluetooth módba" gombra klikkelve a "Mód és frissítések ellenőrzése" lehetőséget kell választani.
A kontrollert ismét össze csatlakoztatni majd USB kábel segítségével a számítógéphez, majd a "Chrome engedélyezése az ellenőrzéshez" lehetőség kiválasztása után a felbukkanó ablakban kiválasztani a Stadia kontrollert és már frissül is a rendszer - vagy kiírja, hogy minden naprakész.
Jó játékot mindenkinek!