Fontos problémák, melyek még megoldásra várnak az 5G hálózatok kapcsán

2020. február 02.
66.7411
Figyelem! Ez a cikk már több, mint egy éves! A benne lévő információk elavultak lehetnek!
Az idei évben minden az 5G-ről, avagy az ötödik generációs mobilhálózatokról szól majd a piacon, mely rengeteg pozitívumot hozhat el közénk, azonban vannak alapvető problémák, melyekről valamiért csak kevesen akarnak tudomást szerezni. Itt most természetesen nem szeretnénk olyan álhírekkel egyenértékű butaságokról beszélni, minthogy az 5G rákot okoz, mi megmaradnánk a realitás talaján, és a valódi problémákra szeretnénk felhívni a figyelmet.


Azt ugyanis senki se gondolja, hogy a 4G-hez viszonyított százszor gyorsabb adatátviteli sebesség, méghozzá huszonötször alacsonyabb késleltetés mellett gond nélkül megvalósulhat, illetve nem hoz magával korábban még nem ismert biztonsági problémákat, melyek kivétel nélkül megoldásra várnak. Egyelőre azonban sok szolgáltató úgy gondolja, hogy először működjön a rendszer - úgy ahogy -, aztán ráérnek olyan dolgokkal foglalkozni, mint a biztonság. Csakhogy a helyzet közel sem ennyire egyszerű!

Hiányos infrastruktúra

Érdemes rögtön az elején kiemelni, hogy bár idén már világszerte 5G-t ígérnek a szolgáltatók, azonban senki sem tudja még - pláne nem ők -, hogy ez miként fog megvalósulni annak fényében, hogy Magyarországon például rengeteg kistelepülésen még a 4G-forgalmat sem mindig sikerül garantálni. Az infrastruktúra tehát rendkívül hiányos, a helyzetet pedig tovább rontja, hogy az 5G technológia rövid hatótávolsággal rendelkezik, azaz sokkal több mobilkommunikációs torony telepítésre lesz szükség a jövőben.

Hogy miből és hová? Ezekre a kérdésekre senki sem tud válaszolni, márpedig ahhoz, hogy ne csak a nagyvárosokban működhessen az 5G, ezt a kérdést már hónapokkal korábban meg kellett volna válaszolni, és jelenleg már a konkrét hálózatfejlesztésnek kellene zajlania, nem regionális teszteknek.

Fontos problémák, melyek még megoldásra várnak az 5G hálózatok kapcsán - 2. kép

Sérülékenységi tényezők

Nem elég, hogy nincs kiépített hálózat az 5G-hez, egyelőre a megfelelő biztonsági protokoll kidolgozásáról sem gondoskodtak még, vagyis ha feláll egy működőképes, használható rendszer, akkor szükség lesz még arra, hogy a szolgáltatók biztosítsák az ügyfelek adatforgalmának biztonságát. Ezt ráadásul fontos lenne kormányszinten végrehajtani - törvényekkel szabályozni, ha úgy tetszik -, hogy ne csak a felhasználók, hanem a szolgáltatók is biztonságban legyenek, hiszen a 4G esetében alkalmazott megoldások az 5G kapcsán nem alkalmazhatók. Ez pedig csak az infrastruktúra szintjén feszegetett aggály!

Problémás adatvédelem

Az infrastrukturális szint mellett ugyanis az 5G technológia rövid hatótávolsága adatvédelmi kérdéseket is felvet. A több mobilkommunikációs torony létesítése ugyanis azt jelenti, hogy a felhasználók sokkal pontosabban bemérhetők lesznek a tartózkodási hely tekintetében, és mivel az 5G szolgáltatók a széles sáv miatt hozzáférnek a felhasználók minden eszközéhez - itt most okosotthonok szintjén gondolkodjunk -, olyan metaadatok birtokába kerülnek, melyek egy kevésbé felkészült hacker számára is elegendőek ahhoz, hogy manipulációra alkalmas személyes adatokat nyerhessenek ki a segítségükkel. Ez a támadási felület pedig komoly aggodalomra ad okot!

Fontos problémák, melyek még megoldásra várnak az 5G hálózatok kapcsán - 3. kép

Az infrastruktúra bővülése is kockázati tényező

Az 5G a kiépülésekor - egyelőre még csak papíron - sokkal több földrajzi területre juthat majd el, mint jelenleg a 4G technológia, és a felhasználási köre is bővül, ezáltal távoli vezérlésekre és távoli felügyeletekre ad lehetőséget. Emiatt egyre több olyan rendszer kapcsolódik majd a hálózatokhoz, melyek önmagukban nem tartoznak kritikus infrastruktúrákhoz, de kapcsolódhatnak hozzájuk olyan sebezhető pontok, melyek támadási felületet biztosítanak.

Egy okosrendszerben például könnyen helyet kaphat egy eszköz, ami nincs alapvető védelemmel sem ellátva, ezáltal az egész hálózat sebezhető lesz miatta, az 5G-nek hála pedig ezt akár több ezer kilométerről is kihasználhatják a hackerek.
rengeteg pozitívumot hozhat el közénk, azonban vannak alapvető problémák, melyekről valamiért csak kevesen akarnak tudomást szerezni. Itt most természetesen nem szeretnénk olyan álhírekkel egyenértékű butaságokról beszélni, minthogy az 5G rákot okoz, mi megmaradnánk a realitás talaján, és a valódi problémákra szeretnénk felhívni a figyelmet. '>
5 hozzászólás

Direktor

5 éve, 9 hónapja és 3 napja

Bizony bizony, nagyon jó ez a nagy fejlődés meg sebesség, de figyelni kéne a biztonságra is. Mert arról nem sok szó esik...

válasz erre

Gólem

5 éve, 9 hónapja és 3 napja

Leginkább a hackerektől lehet tartani, az biztos. Most is lehet hackelgetni, de az 5G-nek az a veszélye hogy ezek a cuccok direktben fognak kommunikálni, sokkal könnyebb lesz elérni a végpontokat. ÉS ez rohadt nagy gáz.

válasz erre

Ronalddo

5 éve, 9 hónapja és 4 napja

Nagyszerű fejtágító, köszönjük!

válasz erre

SamsungFan

5 éve, 9 hónapja és 4 napja

Akkor lesz a csodálatos világ, amikor majd hekkelgetik az autókat... wtf smiley

válasz erre

Mendez

5 éve, 9 hónapja és 4 napja

Legalább kicsit rendet tesz a fejekben ez a cikk.

válasz erre